Okładki książek z sylwetkami mężczyzn

Obchody 692 rocznicy lokacji Tarnowa

W ramach obchodów 692. rocznicy lokacji Tarnowa Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie, Rada Osiedla nr 1 „Starówka” oraz Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego zapraszają na promocję publikacji „Jan Amor Tarnowski” i „Witold Rogoyski” wydanych w ramach nowej serii „Wybitni Tarnowianie

Spotkanie połączone jest z uroczystą promocją 26. tomu „Rocznika Tarnowskiego, na które zapraszają Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Redakcja „Rocznika Tarnowskiego”

Tarnowski Ratusz, Sala Pospólstwa, 7 marca 2022 r.o godz. 13:00

Seria „Wybitni Tarnowianie” to inicjatywa Rady Osiedla nr 1 „Starówka” w Tarnowie. Pomysł narodził się w 2020 roku jako forma uczczenia 690. rocznicy lokacji Miasta. Radni osiedlowi zadecydowali o wsparciu przedsięwzięcia, którego celem jest przypomnienie życiorysów wybitnych tarnowian. Wstępnie wytypowano 33 postaci, które poprzez różnoraką działalność (polityczną, społeczną, artystyczną) znacząco wpisały się w pejzaż naszego miasta, odciskając trwały ślad w jego historii. Tak obszerne przedsięwzięcie wydawnicze nie mogło zostać zrealizowane w jednym- jubileuszowym- roku, dlatego też podjęto decyzję, o stworzeniu serii publikacji, której poszczególne tomy ukazywać się będą w kolejnych latach. Serię rozpoczyna książka o hetmanie Janie Tarnowskim.

Krzysztof Moskal:  „Jan Amor Tarnowski” „Nie jest to panegiryk, czy książka mająca budować legendę ani tym bardziej ją podważać. Moim zamiarem było przedstawienie w sposób rzetelny dziejów życia Jana Amora Tarnowskiego z jego blaskami, cieniami i półcieniami wystrzegając się przy tym klasycznego błędu ahistoryzmu, czyli interpretacji przeszłego zdarzenia przez pryzmat dzisiejszej wiedzy. Zarysowane zostało też tło historyczne epoki i najważniejsze wydarzenia, w których Leliwita brał udział lub które rzucają światło na jego poczynania.” 

Krzysztof Moskal, doktor teologii KUL, wykładowca PWSZ w Tarnowie redaktor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, publicysta historyczny, niezależny ekspert do spraw dziedzictwa kulturowego, przewodnik turystyczny. Autor licznych publikacji dotyczących Tarnowa i regionu.

Marek Smoła: „Witold Rogoyski” „Niniejsza praca wykorzystuje wszystko, co do tej pory o Rogoyskim napisano, ale też sięga po materiały nowe, dotąd historykom nieznane […]. Wyłuskuje wreszcie ważne informacje z materiałów analizowanych już w kontekście biogramu burmistrza Rogoyskiego. Na kilka jednak zagadnień rzuca zupełnie nowe światło, zmuszając być może do weryfikacji informacji zapisanych w jego oficjalnych biogramach.”

Marek Michał Smoła, doktor nauk historycznych, nauczyciel i dyrektor IV Liceum w Tarnowie, badacz dziejów lokalnych Tarnowa  i Mościc. Autor wielu artykułów i książek dotyczących m.in. szkolnictwa, filatelistyki, parafii tarnowskich oraz biografii.

nadchodzące wydarzenia

kwiecień 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Widok na narożnik zamku z jasnego kamienia. Na pierwszym planie baszta zwieńczona hełmem

Baranów Sandomierski

Z cyklu: Zamki historycznej Małopolski – zamek w Baranowie Sandomierskim W XVII wieku uważano go...

Na zielonym tle stokrotki i otwarta książka, a na niej kwiatki, ptaszki motyle

Wiosenny konkurs

„Wiosenne podróże po dziecięcej literaturze” – konkurs dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zadaniem uczestników jest...

Skip to content