Spotkania dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej
MBP od lat współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Uczestnicy Warsztatów spotykają się regularnie w Filii nr 5 i w Dziale dla Dzieci i Młodzieży, by w przyjaznej atmosferze twórczo spędzić czas. Uczymy się przy tym mniej lub bardziej skutecznie: siebie, ludzi, otaczającego świata i rządzących nim praw.
W swojej pracy wykorzystujemy teksty literackie i materiały plastyczne, sięgamy do skarbca gier i zabaw, bo dzięki nim łatwiej przyswajamy trudne treści. Każde spotkanie jest inne, jedyne w swoim rodzaju i mamy nadzieję – pożyteczne. Demaskujemy nieprawidłowe postawy, złe nawyki i korygujemy je. Poznajemy swoje mocne strony, odkrywamy posiadane talenty. Dostrzegamy, że wszyscy mają sferę wrażliwości i nie należy czynić drugiemu, co nam niemiłe. Wiemy, że nikt nie lubi być sam i każdy chciałby mieć przyjaciela, ale do przyjaźni należy wychowywać serce, a później, zrodzone w nim uczucia, starannie pielęgnować. Uczymy się tego i wielu, wielu innych rzeczy po to, by lepiej żyło się nam i innym ludziom z nami.
Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi grupami i odbiorcami. Zachęcamy do kontaktu z Działem dla Dzieci i Młodzieży tel. 14 688 80 21 w.21
DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWALNA:
Kluby Miszmasz (2015-2020)
w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Tarnowie
Działalność zakończona po wybuchu pandemii.
Dyskusyjne Kluby z elementami biblioterapii „Miszmasz I” i „Miszmasz II” rozpoczęły swoją działalność w kwietniu 2015 r. dołączając do licznych inicjatyw na rzecz osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych, wymagających całodobowej lub dziennej opieki.
Oferta miała na celu urozmaicenie życia pensjonariuszy, odwrócenie uwagi od codziennych problemów, poprawienie samopoczucia i uaktywnienie umysłu. W trakcie zajęć wykorzystywane były pozycje literackie o walorach terapeutycznych, relaksujących i aktywizujących, dobrane tak, żeby ich optymistyczny wydźwięk pozytywnie wpływał na stany emocjonalne pensjonariuszy. I chociaż w naszych działaniach kierujemy się hasłem: „Czytać, myśleć, żyć aktywnie”, tak naprawdę chodziło nam o dostarczenie mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej i pensjonariuszom Świetlicy odrobinę przyjemności i chwili zapomnienia, uświadomienie, jak ważna jest umiejętność dostrzegania radości w tym, “że się jest, że się czuje, że się może!”.
Realizacja: Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie.