Tytuł utworu nad białymi szczytami gór

Narodowe Czytanie 2024

Juliusz Słowacki “Kordian”

Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim w Tarnowie, 6 września 2024 r. (piątek), godz. 11.00- 13.00

Współorganizatorzy:
I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza. Oddział w Tarnowie

W 2024 r. przypada 190. rocznicę ukazania się jednego z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu. Opublikowany w 1834 r. w Paryżu “Kordian” odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. „Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara” – napisał Prezydent RP w liście intencyjnym.

Czytają:
Pan Maciej Włodek – Zastępca prezydenta Miasta Tarnowa
Pan Jan Ryba – dyrektor III LO
Pani Marta Mikosińska – Prezes Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Oddział w Tarnowie
Pan Łukasz Jewuła z Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza
Pani Edyta Ropek i pan Arkadiusz Kamiński
Jako Kordian wystąpi: Oliwier Jaworecki z Zespołu Szkół Budowlanych
Uczniowie III LO: Oliwia Cich, Weronika Białas, Kacper Mróz, Filip Malinowski, Dominik Cup i absolwent III LO Patryk Ledziński
Uczniowie I LO: Wiktoria Żak, Krystian Kosowski
Pracownicy MBP im. Juliusza Słowackiego: Anna Kubik, Tadeusz Trytek

Oprawa Muzyczna: Emilia Krzemińska (wiolonczela) – III LO, Julia Kosowska (piano) – III LO, Łukasz Podraza (akordeon) – I LO

„Narodowe Czytanie” zostało zainicjowane przez Parę Prezydencką w 2012 roku wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od tej pory Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie włącza się do tej ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i dorobek polskich twórców literackich.
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem imprez MBP  [PDF 600 KB]

wrzesień 2024

Fragment makramy całość utrzymana w kremowo-beżowej tonacji

Jolanta Bratko