„BIBLIOTEKA. LUBIĘ TU BYĆ”
22. Tydzień Bibliotek
8-15 maja 2025
Czytelnia Czasopism, ul. Krakowska 4
- Arkady Paweł Fiedler „Maluchem przez Amerykę Południową”
Spotkanie z podróżnikiem, autorem filmów i książek podróżniczych, wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika, Arkadego Fiedlera.
8 maja, godz. 17:00
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Staszica 6
- „Nie chowaj książki do szuflady – wypuść ją w świat!”
Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszamy do akcji wymiany książek polskich i obcojęzycznych na zewnątrz biblioteki (w razie niepogody w budynku).
8-15 maja, w godzinach otwarcia
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6
- Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na spotkanie z autorem pełnych humoru wierszowanych bajeczek dla dzieci. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek Wiesława Drabika.
9 maja, godz. 17:00
WIESŁAW DRABIK
Pisarz dla dzieci, autor ponad dwustu bajeczek ukazujących się od 1995 r. w kilku wydawnictwach m.in: Skrzat, Siedmioróg, Debit, Wilga i Pascal, z których niektóre zilustrował. Większość publikacji to wesołe, rymowane bajeczki o zwierzętach, chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych i ich rodziców. Wśród najbardziej znanych znajdują się m.in: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”, „MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania”. Niektóre bajeczki były prezentowane w programie telewizyjnym pt. „Książki z górnej półki”, kilka z nich pokazano na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszą się serie: „Zostań Mistrzem”, opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców, seria portretów sympatycznych zwierzątek pt: „Bajki dla malucha…”, seria „Leoś Zawodowiec”, „Bajki-Szukajki”, oraz wierszowane wersje klasycznych bajek wydane jako „Wielki skarbiec bajek”.
- Wybór Bibliożercy Roku
Wybór zostanie przeprowadzony w kategoriach wiekowych: do 8 lat, 9-10 lat, 11-14 lat oraz 15-18 lat.
10 maja, godz. 12:00
- „Dzieje książki i pisma”
Zaprezentowanie dzieciom z Przedszkola nr 14 w Tarnowie jak zmieniały się książki i pismo na przestrzeni dziejów – od pierwszych rysunków do kolorowych książeczek.
14 maja, godz. 10:00
Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie, ul. Krakowska 4
- „Początki Tarnowa i życie jego mieszkańców w średniowieczu”
Prelekcja dra Krzysztofa Moskala dla uczniów szkół średnich.
Terminy do uzgodnienia
Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4
- Warsztaty z książką
Planowanie rozwoju edukacyjno-zawodowego. Spotkanie młodzieży z VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie z doradcą zawodowym.
13 i 14 maja, godziny do ustalenia
Filia nr 1, ul. Gumniska 28
- Dioramy w bibliotece. „Drzwi do Narni” i „Przytulny domek”
Prezentacja dwóch niezwykłych dekoracji w formie trójwymiarowych dioram. Jedna pozwoli zajrzeć do „wnętrza” książki, a druga do środka niezwykłego domku, aby poczuć się jak Guliwer w krainie Liliputów.
8-15 maja, w godzinach otwarcia
- Bookcrossing „Przytulny”. Edycja specjalna
Znacie już bookcrossing i akcje polegające na wymianie książek? Filia nr 1 proponuje wymianę drobnych gadżetów, które kojarzą się z przytulnością: kubeczek z motywem baranka, przytulanki oraz inne drobne i puchate przedmioty.
8-15 maja, w godzinach otwarcia
- Środy z Alfredem Hitchcockiem
Cotygodniowe spotkanie z filmową serią „Alfred Hitchcock przedstawia”. Tym razem obejrzymy nowelę kryminalną pt: „Nasza kucharka to skarb”, następnie porozmawiamy o wrażeniach i przesłaniu ukrytym w filmie. Zapraszamy młodzież w wieku 16+, studentów i wielbicieli dreszczowców.
14 maja, godz. 18:00
Filia nr 2, os. Zielone 3a
- „Zakładka przyjaciółką książki”
Każde dziecko odwiedzające bibliotekę w Tygodniu Bibliotek może wykonać z rodzicem lub bibliotekarzem kolorową zakładkę do książki.
8-15 maja, w godzinach otwarcia filii
- „Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie – wczoraj i dziś”
Prelekcja o historii tarnowskiej książnicy dla podopiecznych Domu Dziennego Pobytu im. Św. Brata Alberta w Tarnowie.
16 maja, godz. 10:00
- „Czytelnikiem fajnie być”
Zajęcia edukacyjne połączone z uroczystym pasowaniem na czytelnika dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 31 w Tarnowie.
14 maja, godz. 9:00
- „Biblioteczna zabawa z laminowaniem, czyli zakładki, zawieszki i inne”
Warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach cyklu comiesięcznych spotkań pt: „Guzik z pętelką”. Prowadzenie: Ewelina Lisiak.
10 maja, godz. 12:00
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27
- „Biblioteczka dla maluszka”
Zajęcia dla dzieci do 3. lat wraz z rodzicami. W programie: głośne czytanie książek przeznaczonych dla niemowlaków, zabawy rytmiczno-logopedyczne oraz prezentacja książek dla najmłodszych. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy tel.: 14 656 09 60, e-mail: filia5@biblioteka.tarnow.pl
9 maja, godz. 17:00
13 maja, g. 11:00
Filia nr 8, ul. Traugutta 1
- Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
9 maja, godz. 9:00
Filia nr 9, ul. Krzyska 116
- Najaktywniejszy Czytelnik
Przyznanie dyplomów i nagród książkowych dla najaktywniejszych czytelników Filii nr 9 w okresie od maja 2024 do maja 2025.
termin do ustalenia
- Stop przemocy, wykluczeniu i hejtowi
Prezentacja propozycji czytelniczych dla dzieci i młodzież na temat nawiązywania relacji rówieśniczych poza mediami społecznościowymi („Niebieska niedźwiedzica” J. M. Chmielewska, „Dinks” M. Widmark, „Już, już” K. Wasilkowska, „Słup soli” E. Zubrzycka, „Nie pękaj, bądź sobą” J. Moor).
8-15 maja, w godzinach otwarcia filii
- Filia nr 9. Lubię tu być.
Akcja rozdawania naklejek z hasłem Tygodnia Bibliotek oraz zachęta do kreatywnego spędzania czasu w bibliotece: gry planszowe, puzzle, kalambury z metaforą i czytanie na dywanie.
8-15 maja, w godzinach otwarcia filii
Filia nr 12, ul. Klikowska 6
- Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem
9 maja godz. 11:00
- Dyskusyjny Klub Książki Mówionej
Prelekcja Urszuli Szuster pt: „Pejzaże Tarnowa w literaturze w 695. rocznicę lokacji miasta”, w której omówione zostaną wątki tarnowskie w twórczości od Jana Długosza do współczesności poprzez autorów: Szymona Starowolskiego, Kazimierza Brodzińskiego, Anieli Piszowej, Seweryna Goszczyńskiego, Józefa Ujejskiego, Zdzisława Alfreda Simche, Józefy Frysztakowej, Zbigniewa Mirosławskiego, oraz w twórczości dziecięcej i młodzieżowej o mieście.
13 maja godz. 10:00
- Czwartkowy Klub Robótek Ręcznych
15 maja godz. 15:00
Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4
- Klub Literacki „13”
Prelekcja Urszuli Szuster pt: „Konieczność uwalnia od męki wyboru” z okazji 20. rocznicy śmierci Saula Bellowa – amerykańskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w 1976 r., Nagrody Pulitzera oraz National Book Awards.
15 maja, godz. 16:00
- Biblioteka. Lubię tu być! Wielki List Miłosny do MBP w Tarnowie
Podziel się swoją miłością do książek i pokaż, jak ważne są biblioteki – Twoje słowa mają moc! Narysuj, napisz, ozdób – stwórz z nami wyjątkowy list do MBP! Na Czytelników w każdym wieku będzie czekać wielki arkusz listowy, na który będzie można przelać swoją miłość do bibliotek dzięki przygotowanym kredkom, flamastrom, naklejkom etc.
8-15 maja, w godzinach otwarcia filii
- Wystawka z okazji 60-lecia Filii nr 13
Okolicznościowa ekspozycja w witrynie bibliotecznej z okazji 60-rocznicy powstania Filii nr 13 MBP. Prezentacja bibliotecznych kronik i publikacji, ciekawych książek na temat historii bibliotek i czytelnictwa oraz innych bibliotecznych artefaktów, przybliżających czytelnikom specyfikę pracy bibliotekarzy i bogate tradycje tego zawodu.
5-17 maja
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a
- „Mama i ja”
Zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci z Przedszkola nr 34 w Tarnowie i Przedszkola Montessori .
9 maja, godz. 9:45
16 maja, godz. 10:00
- „Książki dodają nam skrzydeł”
Prezentacja wartościowych i nagrodzonych książek dla dzieci i młodzieży. Zajęcia dla Przedszkola nr 26 w Tarnowie.
13 maja, godz. 9:30
- Klub Literacki „17”
Zapraszamy do rozmowy o literaturze, sztuce, naszych pasjach i życiu…
15 maja, godz. 16:00
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38 b
- Klub Literacki „Zielony Zakątek”
Motto spotkania: „Oswajanie słów jest trudniejsze niż oswajanie tygrysów” (Halina Poświatowska) – biblioteka jako miejsce spotkania słowa pisanego, rozmów i nawiązywania relacji. Spotkanie z Bożeną Gruszką i rozmowa o znaczeniu biblioteki na różnych etapach naszego życia.
14 maja, godz. 12:00