Jan S. Pękala

Widok na zabytkowe kamienice w błękitnej tonacji

„Fanaberia – Magiczny Kazimierz”  – wystawa fotografii.

Filia nr 9 „Krzyż”, ul. Krzyska 116, wernisaż 14 marca 2025 r., godz. 16:30, wystawa czynna od  12 marca do 18 kwietnia 2025 r.

Autor o wystawie:
Ta ekspozycja jako „Fanaberia fotograficzna”  jest próbą interpretacji, przedstawienia, utrwalenia, zobrazowania w naszej – a w tym przypadku mojej – pamięci znanych, zapisanych miejsc. Miejsc architektury czyli pejzaży miejskich,  a w plenerze widoków i powidoków (powidoków jako modnego dzisiaj określenia).
Starałem się zilustrować Kazimierz Dolny nad Wisłą inaczej –  w sposób szczególny, rzadki,  inny i nietypowy. Może trochę wymyślony, a przez to tajemniczy i niekiedy niedostępny.

Ta wystawa nie jest dokumentacją miasta! –  Jest moim spojrzeniem, fanaberyjną interpretacją fotograficzną –  nawet na pograniczu propozycji happeningu wykorzystującego sztukę utrwalania obrazów. Obrazów barwnych zarówno analogowych i cyfrowych czyli tradycyjnych i zdigitalizowanych.

Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem (dla siebie), że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to , co potrafisz z tym zrobić.  Moje „Credo”- to zainteresować widza w kreacji, interpretacji i innym a nawet intuicyjnym niekiedy działaniu, oraz starać się trafić z tym do odbiorcy mojego przekazu. Zainteresować, skupić zwrócić uwagę, przyciągnąć, zaciekawić, zachwycić, a  może sprowokować do krytyki byle przekaz nie stał się obojętny lub niezauważony.

JAN STANISŁAW PĘKALA – mgr inż. edukacji techniczno-informatycznej.
Absolwent Wydziału Wydziału Matematyczno–Fizyczno–Technicznego Akademii Pedagogicznej oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ze specjalnością Technika z Informatyką oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, na którym studiował fotografię.
Dziennikarz i fotoreporter w Krakowskim  Wydawnictwie Prasowym, m.in. w tygodnikach „TeMI” oraz „Tarnowskie Echo”.
Tajniki utrwalania obrazów doskonalił w Pracowni Fotograficznej Pałacu Młodzieży pod kierunkiem Lucjana Rőhrenschefa. Pracował jako nauczyciel fotografii w Domu Kultury Zakładów Azotowych oraz Pałacu Młodzieży w Tarnowie, a także jako nauczyciel przedmiotów fotograficznych w PLSP oraz w Zespole Szkół Technicznych. Jako współzałożyciel reaktywowanego w 1977 r. Towarzystwa Fotograficznego w Tarnowie, pełnił funkcję Wiceprezesa i Sekretarza tej organizacji.
Laureat wielu konkursów, wystaw oraz przeglądów fotografii.

 

nadchodzące wydarzenia

kwiecień 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Stylizowana róża z płatkami w formie kart książki

Książka i Róża

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” – 23-26 kwietnia 2025 r. „Jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego”…

Fragment twarzy starszego mężczyzny w okularach. Z lewej strony widoczna pierś i ramię nagiej kobiety.

Dariusz Januś

„Kobiety” – wystawa malarstwa Czytelnia Czasopism, ul. Krakowska 4 (parter), wernisaż  4 kwietnia 2025 r.,…

Skip to content