Teresa Driscoll: “Zapłacisz mi za to” – recenzja

Okładka książki - tytuł na rozdartym papier z czerwonymi plamami i zaciekami.

Paranoja

„Zapłacisz mi za to” to książka autorstwa brytyjskiej pisarki i dziennikarki Teresy Driscoll. Powieść łączy elementy kryminału, sensacji i thrillera. Po raz pierwszy miałam przyjemność przeczytać książkę tej autorki i nabrałam przekonania, że warto sięgnąć po jej wcześniejsze tytuły.

Główna bohaterka, Alice Henderson, to młoda dziennikarka, która pracuje w lokalnej gazecie. Ma dobrą pracę, jest w szczęśliwym związku i prowadzi spokojne, szczęśliwe życie. Wszystko zmienia się, kiedy pewnego dnia otrzymuje niepokojący telefon z pogróżkami. Tajemniczy mężczyzna zmienionym głosem grozi, że załatwi ją żyłką od sera. Początkowo Alice bagatelizuje sprawę, uznając to za kiepski żart, ale kiedy pogróżki zaczynają się regularnie powtarzać i obejmują również jej rodzinę, staje się dla niej jasne, że  grozi jej niebezpieczeństwo. Pewne jest, że ktoś chce skrzywdzić kobietę, jednak stalker pozostaje nieuchwytny. Czy jest nim były narzeczony, przez którego Alice musiała zmienić tożsamość i na nowo ułożyć sobie życie? W śledztwo angażuje się prywatny detektyw Matthew Hill, jednak wszystkie tropy i teorie prowadzą donikąd. Kto tak naprawdę chce zemścić się na Alice i za co?

W książce występuje narracja nielinearna, czyli wydarzenia z przeszłości przeplatane są z teraźniejszością: przeszłość Alice oraz trudne dzieciństwo i dorosłe życie prześladowcy, którego czytelnik poznaje jako „On – wtedy”. Rozdziały zostały podzielone między Alice, która jest pierwszoosobową narratorką, detektywa i  prześladowcę, gdzie narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. W książce widzimy, jak w krótkim czasie zmienia się drastycznie normalne życie Alice. Kobieta popada w paranoje i zaczyna myśleć irracjonalnie, czytelnik śledzi to, co dzieje się w umyśle młodej dziennikarki oraz odkrywa jej zagmatwaną przeszłość. W powieści bardzo wnikliwie przedstawiony został problem stalkingu oraz jego niszczycielski na psychikę ofiary i jej otoczenia. Podobał mi się sposób w jaki została stopniowo przedstawiona paranoja Alice. Oprócz tego autorka poruszyła inne istotne zagadnienia, takie jak siła więzi rodzinnych, a przede wszystkim miłość matki i córki, problem nieuleczalnej choroby, trauma z dzieciństwa oraz chęć zemsty. Osobnym, ale nie mniej ważnym wątkiem jest kwestia odpowiedzialności za to, co się publikuje w mediach oraz to, jak działania dziennikarskie wpływają na społeczeństwo i że niszczące mogą być skutki nieetycznych działań na tym polu.

Fabuła książki trzyma w napięciu aż do ostatniej strony, aż do końca nie wiadomo, kto tak naprawdę jest stalkerem. Finał jest szokujący zarówno dla głównej bohaterki jak i dla czytelnika. Osobiście w trakcie lektury miałam kilka teorii co do podejrzanych i chociaż udało mi się odgadnąć sprawcę, to i tak finał historii bardzo mnie zaskoczył.

Interesująca jest również uzupełniająca powieść informacja na temat autorki. Można dowiedzieć się, że sama Teresa Driscoll na początku swojej dziennikarskiej kariery padła ofiarą stalkingu, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Korzystając ze swoich doświadczeń, autorka w interesujący sposób zobrazowała to zjawisko.

Osobiście powieść bardzo mi się podobała ponieważ daje dużo do myślenia, autorka uświadamia czytelnika jak bardzo poważnym problemem jest nękanie drugiej osoby – z pozoru niewinny, kiepski żart może doprowadzić do tragedii. Tę książkę mogę śmiało polecić każdemu, kto uwielbia trzymające w napięciu kryminały oraz zagmatwane zagadki.

GK

Teresa Driscoll: Zapłacisz mi za to. – Kraków : Sine Qua Non, 2021.

Autorami rekomendacji są studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie (filologia polska, angielska i germańska) odbywający staże w Bibliotece. Recenzje zamieszczane są w ramach cyklu: “Przeczytałam / przeczytałem, polecam

nadchodzące wydarzenia

listopad 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Logo miasta - gwiazda z półksiężycem, kod QR

Budżet Obywatelski 2025

Zakup dostępu do e-booków oraz zakup nowości wydawniczych dla MBP w Tarnowie. Projekt nr 1  Jeśli…

Czarno-biała fotografia mężczyzny siedzącego na siłowni z telefonem w dłoni

Piotr Ziębiński

„Dzień z życia faceta” – wystawa fotografii Filia nr 9 “Krzyż”, ul. Krzyska 116, wernisaż…

Skip to content