Jan S. Pękala

Widok na zabytkowe kamienice w błękitnej tonacji

„Fanaberia – Magiczny Kazimierz”  – wystawa fotografii.

Filia nr 9 „Krzyż”, ul. Krzyska 116, wernisaż 14 marca 2025 r., godz. 16:30, wystawa czynna od  12 marca do 18 kwietnia 2025 r.

Autor o wystawie:
Ta ekspozycja jako „Fanaberia fotograficzna”  jest próbą interpretacji, przedstawienia, utrwalenia, zobrazowania w naszej – a w tym przypadku mojej – pamięci znanych, zapisanych miejsc. Miejsc architektury czyli pejzaży miejskich,  a w plenerze widoków i powidoków (powidoków jako modnego dzisiaj określenia).
Starałem się zilustrować Kazimierz Dolny nad Wisłą inaczej –  w sposób szczególny, rzadki,  inny i nietypowy. Może trochę wymyślony, a przez to tajemniczy i niekiedy niedostępny.

Ta wystawa nie jest dokumentacją miasta! –  Jest moim spojrzeniem, fanaberyjną interpretacją fotograficzną –  nawet na pograniczu propozycji happeningu wykorzystującego sztukę utrwalania obrazów. Obrazów barwnych zarówno analogowych i cyfrowych czyli tradycyjnych i zdigitalizowanych.

Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem (dla siebie), że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to , co potrafisz z tym zrobić.  Moje „Credo”- to zainteresować widza w kreacji, interpretacji i innym a nawet intuicyjnym niekiedy działaniu, oraz starać się trafić z tym do odbiorcy mojego przekazu. Zainteresować, skupić zwrócić uwagę, przyciągnąć, zaciekawić, zachwycić, a  może sprowokować do krytyki byle przekaz nie stał się obojętny lub niezauważony.

JAN STANISŁAW PĘKALA – mgr inż. edukacji techniczno-informatycznej.
Absolwent Wydziału Wydziału Matematyczno–Fizyczno–Technicznego Akademii Pedagogicznej oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ze specjalnością Technika z Informatyką oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, na którym studiował fotografię.
Dziennikarz i fotoreporter w Krakowskim  Wydawnictwie Prasowym, m.in. w tygodnikach „TeMI” oraz „Tarnowskie Echo”.
Tajniki utrwalania obrazów doskonalił w Pracowni Fotograficznej Pałacu Młodzieży pod kierunkiem Lucjana Rőhrenschefa. Pracował jako nauczyciel fotografii w Domu Kultury Zakładów Azotowych oraz Pałacu Młodzieży w Tarnowie, a także jako nauczyciel przedmiotów fotograficznych w PLSP oraz w Zespole Szkół Technicznych. Jako współzałożyciel reaktywowanego w 1977 r. Towarzystwa Fotograficznego w Tarnowie, pełnił funkcję Wiceprezesa i Sekretarza tej organizacji.
Laureat wielu konkursów, wystaw oraz przeglądów fotografii.

 

nadchodzące wydarzenia

kwiecień 2025
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Czarne drzwi otwierające się jak karty książki

Tydzień Bibliotek

„BIBLIOTEKA. LUBIĘ TU BYĆ” 22. Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2025   Czytelnia Czasopism, ul. Krakowska…

Przejdź do treści