Stefania Wójcik – malarstwo

Obraz olejny z polnymi kwiatami

Stefania Wójcik ukończyła  PLSP w Zamościu na kierunku konserwacja zabytków a następnie  studia na UMCS w Lublinie . Od 18  lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Prowadziła  zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Pracuje w technice olejnej, akwareli, pasteli i batiku. Pisze także ikony. Najbardziej fascynuje się odkrywaniem malarskich możliwości akwareli i oleju. Uczestniczy  w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach w wielu domach w kraju i za granicą (Belgia, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania,  Kanada, Australia, USA).

Zdobywczyni wielu nagród m. in: Nagrody Kuratora, Medalu Kuratora, wielokrotnie Nagroda Burmistrza, Antka Roku,  Prezesa PSNP, Festiwalu Twórczości, Muzeów, wyróżnienia na Ogólnopolskim Biennale, wyróżnienia i nagrody w Przeglądach Ogólnopolskich w Rzeszowie, w Zamościu itp.

“Pasja twórcza wyzwala we mnie  radość i ubogaca  życie. Mobilizuje do nieustannych poszukiwań treści i formy także tej abstrakcyjnej. Moje malarstwo nie jest może odkrywcze, nie szokuje, nie jest filozoficzne, brutalne,  czy  agresywne jak tendencje współczesne ale cieszy się kolorem, emanuje witalnością i zachwytem nad naturą. Zachwyca mnie barwna łąka, łany zbóż  upstrzone falami maków i chabrów,  fioletowe połacie wrzosowisk usianych na piaszczystych zboczach lasów na równi ze śpiewem ptaków czy barw budzącego się poranka. Miałam to szczęście że wyrosłam  właśnie w takim zaczarowanym, bajkowym miejscu. Więc staram się zatrzymać piękno tego co widzę i czuję, często piękno ginące nieskażonych zakątków, leśnych ostępów czy  różnorodnych  kwiatów. Z otaczającej  mnie  rzeczywistości czerpię inspirację, światło, bogactwo barw i przetwarzam na swój własny specyficzny język malarski. Smakuję barwy bo jak ktoś kiedyś powiedział  ,, jestem spadkobierczynią kolorystów”. Poprzez  takie spotkania z naturą i  sztuką pogłębiam znajomość przyrody, siebie i otaczającego świata. Uzmysławiam sobie, że chcę wnieść w swoje  obrazy ten świat i  duży ładunek pozytywnych emocji, które  są wyrazem radości tworzenia.

Niech więc te pozytywne emocje emanują z płócien do Państwa i ocieplają otoczenie w pogodne i  pochmurne  dni.”

Filia nr 9, ul. Krzyska 116. Wystawa czynna do końca września

nadchodzące wydarzenia

listopad 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Logo miasta - gwiazda z półksiężycem, kod QR

Budżet Obywatelski 2025

Zakup dostępu do e-booków oraz zakup nowości wydawniczych dla MBP w Tarnowie. Projekt nr 1  Jeśli…

Czarno-biała fotografia mężczyzny siedzącego na siłowni z telefonem w dłoni

Piotr Ziębiński

„Dzień z życia faceta” – wystawa fotografii Filia nr 9 “Krzyż”, ul. Krzyska 116, wernisaż…

Skip to content