Krzysztof Moskal - Kronika Tarnowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor
środa, 23 grudnia 2015 09:30

Kronika Tarnowa - nowa książka o dziejach miasta

„Kronika Tarnowa” to monografia miasta napisana przez tarnowskiego historyka Krzysztofa Moskala. Kronika sięga jeszcze czasów prehistorycznych, a kończy się na 2010 r. Wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie, której staraniem książka trafia do rąk czytelników w 685. rocznicę lokacji Tarnowa.

Tarnów doczekał się licznych publikacji szczegółowych, a także monograficznych. W 2016 roku przypada 185. rocznica wydania pierwszej monografii Tarnowa – Miasto Tarnów pod względem historycznym, statystycznym , topograficznym i naukowym X. Wincentego Balickiego plebana w Lisigórze. W XIX w. historia Tarnowa doczekała się nowych opracowań syntetycznych i monograficznych, m.in.: Dzieje miasta Tarnowa Jana Leńka, Franciszka Herziga i Franciszka Leśniaka (1911), Tarnów i jego okolica Zdzisława Simchego (1930). W latach 1981 – 1987 pojawiło się trzytomowe dzieło Tarnów – dzieje miasta i regionu pod redakcją Feliksa Kiryka i Zygmunta Ruty, a w 2010 roku ukazało się kompendium Encyklopedia Tarnowa pod redakcją Andrzeja Niedojadło. Najnowsze opracowanie Krzysztofa Moskala jest pierwszą tak obszerną syntezą dziejów Tarnowa w ujęciu chronologicznym.

Krzysztof Moskal – ur. 9 października 1968 roku w Tarnowie. Doktor teologii KUL. W latach 2000-2009 wykładowca PWSZ w Tarnowie i redaktor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej „Biblos”. Obecnie publicysta historyczny, przewodnik turystyczny, wiceprezes Stowarzyszenia „Zamek Tarnowski”, członek zarządu PTTK – Oddział Ziemi Tarnowskiej oraz członek tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor publikacji dotyczących Tarnowa i regionu małopolskiego: m.in. In castro nostro tarnoviensi. Zamek tarnowski jako rezydencja, warownia i centrum administracyjno-gospodarcze dóbr tarnowskich, Tarnów 2001, 2004; Zamki w dziejach Polski i Słowacji. Między Wisłą a Hornadem, Nowy Sącz 2007; Tarnowskimi śladami Romana Brandstaettera. Przewodnik sentymentalny, Tarnów 2012; Kalendarium dziejów sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Odporyszowie, Żabno 2013; Dąbrowa Tarnowska. Kronika miasta i gminy, Dąbrowa Tarnowska 2015.

Poprawiony: czwartek, 21 kwietnia 2016 11:38

Copyright © 2017 . Wszelkie prawa zastrzeżone.