Charlotta Link: “Dom sióstr” – recenzje uczestników DKK w Zakładzie Karnym

Okładka książki Czhrlotty Link "Dom sióstr" - z lewej strony sylwetka mężczyzny z prawej zbudowania. Okładka przecięta żółtym banerem z tytułem cyklu.

Autorami recenzji są uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Zakładzie Karnym przy ul. Konarskiego 2. Wszystkie recenzje

1.

Dom sióstr autorstwa Charlotte Link jest powieścią łączącą w sobie wiele wątków, przedstawiającą rozmaitych bohaterów, spajającą różne gatunki literackie, takie jak : saga rodzinna, romans czy kryminał. Akcja książki rozpoczyna się w Boże Narodzenie, kiedy  małżeństwo prawników- Barbara i Ralph postanawiają  wyjechać na wczasy do Yorkshire w celu odpoczynku i poprawy relacji między nimi. Podczas wyjazdu ową dwójkę bohaterów zastaje śnieżyca, zostają odcięci od dostaw prądu i zaopatrzenia w żywność. Barbara przystępuje do szukania zapasów, wówczas trafia na tajemnicze zapiski. Od tego momentu  powieść nabiera tempa i rozpoczyna się retro-spektywistyczna podróż w losy Frances Gray. Tłem historycznym powieści są niezwykle dynamiczne wydarzenia mające miejsce w  Anglii początku XX wieku, Pierwsza i druga wojna światowa oraz wynikające z nich gwałtowane zmiany obyczajowe i społeczne stanowią ważny komponent  dzieła. Na fabułę składa się wiele wątków i postaci, co może niekiedy rozpraszać czytelnika. Bohaterowie, zwłaszcza kobiety mają bogaty portret psychologiczny, każda jest inna, kieruje się innymi wartościami, co moim zdaniem może być  przeszkodą w dogłębnym poznaniu ich natury, dodatkowo trzecioosobowa narracja może stwarzać dystans. Stopniowo narastająca aura tajemniczości ma  niespodziewany finał, bowiem budzi on pewien niedosyt i poczucie niesprawiedliwości . Podsumowując, mógłby być to ciekawy pomysł na książkę, jednak nadmiar wątków, postaci i utrudniona możliwość utożsamienia się z bohaterami działają na niekorzyść. Powieść ta, co prawda wciągająca, pozostawia pewien niedosyt, choć może okazać się interesująca, zwłaszcza dla kobiet.

Jakub

2.

Przed lekturą powieści „ Dom sióstr” Charlotte Link miałem nastawienie trochę sceptyczne.  Nieznana mi pisarka oraz fakt dość obszernej pod względem objętościowym powieści sprawiały, iż nie byłem w pełni przekonany. Gdy zapoznałem się z treścią,  stwierdzam, że jestem zadowolony  z przeczytania  tekstu. Uważam, że jest to pozycja godna polecenia. „ Dom sióstr” jest powieścią współczesną; choć w dużej mierze osadzoną w przeszłości, która prowadzona jest w dwóch równoległych rzeczywistościach. Pierwsza z nich to tydzień z życia współczesnego małżeństwa prawników, którzy przeżywają kryzys, druga to losy kobiety od czasów jej młodości do późnego wieku dojrzałego. Właśnie losy tej kobiety- Frances wysuwają się na pierwszy plan. Opisane jej perypetie ,jak też osób najbliższych są fascynujące, zaskakujące i bardzo wciągające. To w głębszym znaczeniu ciekawe studium ludzkiej psychiki, życiowych wyborów oraz ich konsekwencji. Wszyscy bohaterowie powieści budzą rozległą gamę rozmaitych uczuć skrajnych i nadzwyczaj silnych, irytują, bardzo denerwują, są godni politowania lub podziwu czy sympatii. Wspaniały jest klimat i atmosfera „ Domu Sióstr”, który mi się udzielił- niepowtarzalny i bardzo realistyczny. Uważam, że to rewelacyjna książka, wciągająca, nastrojowa,  posiadająca wielość wątków, napisana  językiem przystępnym i jednocześnie bardzo pięknym..

Adam

3.

Autorką książki pt. „ Dom sióstr” jest Charlotte Link. Urodziła się w 1963r., należy do najbardziej poczytnych współczesnych pisarek niemieckich. Ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim swej wszechstronności.

Akcja książki rozgrywa się na terenie kilku państw: Niemiec, Anglii, Francji i Irlandii, w latach dziewięćdziesiątych oraz latach wojennych i międzywojennych. 22 i 23 grudnia 1996r., niemieckie małżeństwo adwokatów postanawia wyjechać na święta i Nowy Rok do West Hill w Anglii. Pomysł ten wychodzi od Barbary – żony Ralpha. W ich małżeństwie nie układa się najlepiej, nie ma odpowiedniego pożycia, gdyż dla Barbary najważniejsza jest praca i osiągnięcia z nią związane. Postanawia wraz z mężem wyjechać na święta, aby poprawić stosunki małżeńskie oraz przemyśleć wiele spraw. Wyjazd stanowi także  prezent urodzinowy dla Ralpha. Niestety te święta nie zapowiadają się dobrze dla rodziny adwokatów. Nadchodzi potężna śnieżyca i mróz. Linie telefoniczne i energetyczne zostają uszkodzone. Bohaterowie zostają odcięci od świata. Mają skromne zapasy żywności, więc muszą je racjonować. Ogrzewanie nie działa, a warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Barbara w poszukiwaniu drewna udaje się do pobliskiej szopy gdzie  pod złamanymi deskami w podłodze odnajduje pudełko, w którym znajduje się 400 kartek z pewnymi zapiskami. Jak się okazuje, jest to pamiętnik nieżyjącej już aktorki Frances Gray, który jest pisany w trzeciej osobie. Pamiętnik ów to nic innego jak historyczna saga rodzin: Grayów i Leighów. Frances opisuje całą historię swojego życia począwszy od swojej babci Kate, poprzez lata wojenne i międzywojenne, historie domu i wszystkich domowników w nim przebywających. Są również opisy krajów, pięknej przyrody i zwyczajów. W tym pamiętniku poznajemy, jaką osobą była Frances.

Barbara, czytając ją w transie wyznania Frances, poznaje mroczną skrywaną przez lata za zasłoną milczenia groźną tajemnicę. Tajemnicą tą jest morderstwo, którego dokonała Frances na  swojej siostrze Victorii, a świadkiem zdarzenia była Laura.

Obecna właścicielka Laura jest nękana przez Fernanda Leigha,  musi mu sprzedawać swoje ziemnie, gdyż Fernand ją szantażuje, mówiąc, iż  wie o śmierci Victorii. Laura się boi i dlatego postępuje tak, jak on chce. Mąż Barbary wyrusza na nartach do sklepu po żywność. Wtedy przychodzi do Barbary Fernand z jedzeniem. Adwokatka zdradza męża, następnie Fernand odkrywa pamiętnik i sam jest w strachu. Bije Barbarę, Ralph wraca i też zostaje w dotkliwy sposób pobity. Barbara nie ma już sił i nie wie, jak się ratować z tej sytuacji. Wraca również Laura  i to dodaje sił Barbarze, która unicestwia Fernanda. Fernand  trafia do więzienia, Ralph do szpitala, a Laura postanawia sprzedać dom. Charakter i osobowość Barbary można porównać do Frances. Polecam tę książkę.

Karol

4.

W krótkiej recenzji, znajdującej się na okładce książki, czytamy, że powieść łączy kryminał, historię płonnego romansu oraz wciągającą sagę rodzinną.  Po przeczytaniu książki powyższa recenzja budzi pewne wątpliwości. Na tle przełomu wieków oraz okresu I i II wojny światowej, a także zmian społecznych z uwypukleniem walki kobiet o prawa wyborcze opisana jest nieszczęśliwa miłość pary głównych bohaterów. Powieść napisana jest wartkim językiem, a następujące po sobie zdarzenia wciągają czytelnika. W książce znajdujemy piękne opisy przyrody północnej Anglii, na tle których toczy się życie rodziny Gray. Owszem, w książce mamy krótki wątek kryminalny, kładący nacisk na zachowanie jednej z bohaterek, ale nie jest on najważniejszy, a zarazem  według mnie niedokończony. Książkę warto przeczytać z uwagi na fakt, że napisana jest pięknym językiem a wartka akcja wciąga czytelnika i budzi w nim chęć poznania dalszych losów bohaterów książki.

Maciek

5.

Książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Bardzo łatwo oraz przyjemnie mi się ją czytało. Historia głównej bohaterki sprawia, że są momenty zabawne oraz te  z elementem tragedii. Czasy, w których dorasta oraz żyje Frances, powodują, że książka wciąga. Bardzo mi się podobały wątki historyczne takie jak II woja światowa, zatonięcie Titanika. Co do samej bohaterki bardzo ciekawie jest opisane je życie. To, że chciała być niezależną kobietą ciekawą świata. To z jakim zaangażowaniem walczyła o swoje prawa. Książka jest godna polecenia. Lektura zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, historia głównej bohaterki jest bardzo interesująco napisana. Czas, w którym  osadzona jest akcja,  sprawia, że książka wciąga.

Dominik

6.

Moim zdaniem książka warta polecenia. Chociażby ze względu na główną bohaterkę Frances Grey. Akcja książki rozpoczyna się przed I wojną światową i kończy pod koniec XX wieku.  Autorka opisuje losy „ zdegradowanej” szlachty angielskiej poprzez popełniony tzw. mezalians. Walkę sufrażystek o prawa wyborcze kobiet a także relacje rodzinne Greyów.

Krzysztof

7.

Małżeństwo dwójki prawników  jest bliskie rozpadu. Aby podjąć próbę uratowania związku, wybierają się na świąteczny urlop, do domu na jednej z angielskich wsi. Kobieta niespodziewanie natrafia na stare zapiski, które ściągają na nich wielkie zagrożenie…

Odnaleziona historia to pasjonująca saga rodzinna z elementami kryminału a jednocześnie ciekawa opowieść obyczajowa. Bohaterowie wraz ze swoimi problemami przedstawieni zostali na tle wydarzeń, z jakimi borykała się praktycznie cała Europa w progu dwudziestego wieku. Dowiadujemy się co nieco o okrucieństwach pierwszej wojny światowej i panujących wówczas nastrojach społecznych.

Opowieść jest fascynująca, zaskakująca i niesamowicie wciągająca. Mowa w niej o miłości, nienawiści, lojalności, walce, rozczarowaniu i cierpieniu.  Pokazująca jak głęboko zakorzenione  poglądy potrafią rozdzielić najbliższą rodzinę. Wiele wątków składa się na tę jedyną w swoim rodzaju historię. Zapiski w głębszym znaczeniu to przepiękne studium ludzkiej psychiki, dotyczące bowiem życiowych decyzji- trafnych i tych mniej- oraz ich konsekwencji.  Tych natychmiastowych i tych, które dadzą o sobie znać dopiero po dłuższym czasie.

Najbardziej zagadkowa postać jest wyjątkowa, silna i niesamowicie odważna, pełna sprzeczności. Cała lektura jest magiczna i bardzo realistyczna. Czułem się tak, jakbym był uczestnikiem wszystkich wydarzeń.

Piotr

8.

„Dom sióstr” to książka pisana językiem prostym oraz logicznym. Dzięki temu czyta się ją lekko,  mogąc z łatwością zagłębić się w opisaną historię. Niestety dlatego też powieść jest dość przewidywalna. Brak opisu nieistotnych szczegółów poczytuję jako ważną zaletę, ponieważ to nie zakłóca harmonii spajającej„ Domu sióstr”. Mimo, że nie jest to moja ulubiona  tematyka, książkę czytałem z zainteresowaniem. Niemniej jednak porzucone wątki (w moim odczuciu ciekawe) pozostawiły uczucie niedosytu. Książka nic we mnie nie zmieniła , niczego tez nie dodała . Daremnym jest szukać w niej jakichkolwiek skrajności. Innymi słowy, powieść, choć absorbująca, jest dość miałka, trywialna. Książka zaledwie dotyka tematu obu wojen światowych, gdzie autorka ( według mnie świadomie) umniejsza bestialstwu oraz wymienia znikome zalety wojsk niemieckich . Uważam również, że postać niezwykle pomocnego, szlachetnego oraz obdarzonego wyłącznie zaletami, młodego porucznika Luftwafe na pewno nie jest stworzona z pobudek czysto literackich. Podsumowując, książkę „ Dom sióstr” autorstwa Charlotte Link polecam wyłącznie w wypadku braku innych książek czy choćby alternatyw na zabicie czasu.

Dawid

9.

Napisana lekkim piórem i pobudzająca wyobraźnię powieść o utajonej miłości, tolerancji i równouprawnieniu . Opis losów kobiet jak Frances Grey i jej siostry Victorii i ich nieszczęśliwej miłości do Johna Leigha. Nieszczęśliwa i niespełniona bez wzajemności miłość Philipa Middletona do Frances. Samotne życie Laury Selley. Wreszcie kontaktowe  małżeństwo, Fernanda Leigh z przemocą w tle. Na tym tle prawdziwa miłość małżeństwa Charlesa i Maureen Grey, będąca mezaliansem. Tłem jest brytyjskie społeczeństwo funkcjonujące na pruderyjnych i konserwatywnych zasadach. Szeroko opisane zachodzące zmiany w równouprawnieniu kobiet. A historię tę odkrywają kobiety współczesne również nieszczęśliwe w swym związku.

Mariusz

10.

„ Dom sióstr” Charlotte Link to pozycja, którą można przeczytać. Napisana zrozumiałym językiem, przez co zyskuje szersze grono czytelników, nie porusza także skomplikowanych zagadnień psychologiczno-filozoficznych. Oczywiście poza podstawową kwestią egzystencjonalną- życia i nieuchronności śmierci. Jest to saga rodzinna prowadzona przez trzy pokolenia rodziny irlandzko- angielskiej , powstałej z mezaliansu, zamieszkałej na głębokiej prowincji w północnej Anglii w hrabstwie Yorkshire.

Powieść osadzona jest w czasach rewolucji społeczno- obyczajowej, ze szczególnym uwzględnieniem emancypacji kobiet, w związku z tym mocno zaznaczony jest ruch sufrażystek na przełomie XIX i XX wieku. Następują ważne wydarzenia mające duży wpływ na życie i postawy głównych bohaterów- dwie wojny światowe i zmierzch Imperium Brytyjskiego. W ujęciu historycznym mamy do czynienia z końcem XIX wieku, burzliwą pierwszą połową wieku XX i w miarę sprzyjającym końcem tegoż stulecia.

Niewątpliwą zaletą książki są opisy przyrody Yorkshire. Autorka kreśli je barwną kreską, zgrabnie przekazując między surowością i łagodnością w zależności od potrzeb akcji, która się toczy z szybkością pociągu osobowego , zatrzymującego się na każdej stacyjce. Sposób ukazania obyczajowości  piękna przyrody i krajobrazu przede wszystkim Yorkshire przypomina mi trochę „ Trzech panów w łódce, nie licząc psa”- Jerome K. Jerome. To jednak inna liga.

Jest to książka jednorazowa, ani szczególnie interesująca i warta zapamiętania , ani szczególnie licha. Ot, był mecz i tyle…

 Andrzej

11.

Książka warta polecenia. Sam wątek głównej bohaterki Frances Grey jest ciekawy, zahacza o dwie wojny światowe oraz walkę sufrażystek o prawa wyborcze. Jednak przede wszystkim pokazuje życie w tamtym latach i skutki, jakie następują po wyborach dokonywanych przez główną bohaterkę. Wybory mają wpływ na je życie, ale również a może przede wszystkim na życie innych członków rodziny oraz zupełnie obcych ludzi.

Wątek Barbary i Ralpha uważam za niepotrzebny, a wręcz szkodzący tej książce. Relacja Barbara- Fernand to jakaś żenada. Chyba właśnie przez ten wątek będę się  zastanawiał przed sięgnięciem po następną książkę tej autorki.

Tomasz

12.

Książka pt. „ Dom sióstr” autorstwa  Charlotte Link jest powieścią bardzo złożoną, gdyż wszystkie czynniki spotykają się na samym końcu, a wcześniej powodują podniesienie napięcia. Fabuła jest ciekawa i porywająca, ma się wrażenie, że tempo akcji wzrasta z każdą przeczytaną stroną. Książka podobała mi się, ale nie umieściłbym jej w dziale kryminału, bo uważam, iż było w niej za mało elementów wskazujących, jak np. u Agaty Christie, gdzie ma miejsce zabójstwo, a sprawa jest prowadzona przez detektywa. Książka jest raczej dreszczowcem, ponieważ czuć w niej atmosferę niepokoju. Klimat akcji, czyli mieszanka współczesności i tła historycznego była trafionym pomysłem na książkę. Czuć jednak w niej mnóstwo pierwiastka kobiecego, ale to w żadnym wypadku nie przeszkadza, aby przeczytał ją także mężczyzna.  Na koniec powiem, że nigdy wcześniej nie czytałem książek Charlotte Link i rozważam, czy nie sięgnąć po inną powieść tej autorki, w celu szerszego poznania .jej twórczości.

Józek

nadchodzące wydarzenia

listopad 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

ostatnie komunikaty

Logo miasta - gwiazda z półksiężycem, kod QR

Budżet Obywatelski 2025

Zakup dostępu do e-booków oraz zakup nowości wydawniczych dla MBP w Tarnowie. Projekt nr 1  Jeśli…

Czarno-biała fotografia mężczyzny siedzącego na siłowni z telefonem w dłoni

Piotr Ziębiński

„Dzień z życia faceta” – wystawa fotografii Filia nr 9 “Krzyż”, ul. Krzyska 116, wernisaż…

Skip to content